Ako vybrať krabičku alebo box?

Keď sa človek stane rybárom, spravidla jeho výbava nebýva príliš obsiahla a zloží sa takmer kamkoľvek. Pokiaľ ale tomuto koníčku prepadnete a budete sa venovať všetkým sektorom, alebo si vyberiete len tú svoju srdcovú záležitosť a tej venujete skoro všetok voľný čas, u pár drobností zaručene nezostanete. Či už ste pedantným milovníkom poriadku alebo to zase tak nepreháňame, nejaký systém a prehľadnosť by ukladanie rybárskych propriet mať malo. Pre domáce uloženie možno využiť všeličo, niečo ale predsa musíte vziať tiež k vode so sebou!

Keď sa človek stane rybárom, spravidla jeho výbava nebýva príliš obsiahla a zloží sa takmer kamkoľvek. Pokiaľ ale tomuto koníčku prepadnete a budete sa venovať všetkým sektorom, alebo si vyberiete len tú svoju srdcovú záležitosť a tej venujete skoro všetok voľný čas, u pár drobností zaručene nezostanete. Či už ste pedantným milovníkom poriadku alebo to zase tak nepreháňame, nejaký systém a prehľadnosť by ukladanie rybárskych propriet mať malo. Pre domáce uloženie možno využiť všeličo, niečo ale predsa musíte vziať tiež k vode so sebou!

Doba čítania 4 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Všetko pohromade

Rybárske kufríky a boxy sú riešené mnohými spôsobmi, dôležitá je predovšetkým prehľadnosť a dostatok vhodných priehradiek. Pre prehľadnosť hovoria jednoznačne priehľadné alebo priesvitné priehradky či viečka, odpadne tak v množstve prípadov popisovanie a označovanie obsahu, ešte než box otvoríte, môžete si byť istí, že hľadáte na správnom mieste. Veľkosť a typ je potrebné zvoliť podľa metód rybolovu a danej situácie.

Je celkom logické, že rybári, ktorí sa okolo vody vydávajú na dlhé výlety, sa budú snažiť svoju mobilnú výbavu minimalizovať a docieliť čo najnižšiu hmotnosť spolu s vhodným rozložením všetkých najnutnejších propriet. Asi najúspornejšie toto riešia muškári a priaznivci prívlače, batohy nahradili praktické vesty s množstvom vreciek, hmotnosť škatuliek je pomerne malá a sú rovnomerne rozložené. Týmto spôsobom riešia základnú potrebnú výbavu aj vyznávači tzv. "ľahkej plávanej", ktorí pri chytaní nachodia až desiatky kilometrov.

Krabičky podľa obsahu

Väčšie i menšie škatuľky mávajú prehľadne usporiadané priehradky, často i nastaviteľné, takže si môžeme podľa veľkosti ukladaných predmetov celú štruktúru pekne prispôsobiť na mieru. Niekedy možno otvárať jednotlivé priehradky a obsah tých ostatných sa tak nemôže vysypať, iné typy sú vybavené magnetickými alebo pružinovými úchytmi či penou pre zapichnutie háčikov.

Väčšina rybárskych škatuliek sa vyrába vo vodovzdornom prevedení a s gumovým tesnením, rovnako by sme ich ale po vychádzke k vode mali skontrolovať a vysušiť, obsah bude tak chránený pred nevítanou koróziou a oxidáciou. Pre uloženie mäkkých silikónových a gumových nástrah sa vyrábajú škatuľky zo špeciálnej hmoty, ktorá nepodlieha poškodeniu ani pri styku s týmito materiálmi. Rovnako by sme škatuľky s nástrahami nemali nechávať na slnku alebo za oknom auta, vplyvom slnečného žiarenia a vysokou teplotou by mohlo dôjsť k ich deformácii.

Pre uloženie živých návnad aj nástrah slúžia škatuľky s perforovaným viečkom, umožňujúcim cirkuláciu vzduchu a súčasne zamedzujúcim úniku červov či lariev. Udržujme ich v čistote a budú nám pri šetrnom zaobchádzaní slúžiť celé roky.

Krabičky v krabici

Niekedy sú krabičky prepojené do niekoľkoposchodovej alebo rozkladacej zostavy, ktorá umožňuje mať po ruke pohromade poriadnu rybársku výbavu. Takú zostavu oceníme pri niekoľkodňovom pobyte pri vode aj pri uložení rybárskych potrieb doma. Systém rozkladania je vyriešený tak, aby bol obsah požadovanej priehradky ľahko prístupný a nebránil prístupu k ďalším. Podobným štýlom sú často riešené aj sady s náradím.

Niekedy sú krabičky kombinované takým spôsobom, aby bolo možné jednotlivé segmenty vybrať a použiť ako samostatnú krabičku, následne ju vrátiť do kompletu. Zaujímavým riešením sú aj súpravy, ktoré sú uložené v plátenej taške alebo kufríku a tak sa priamo ponúkajú pre pohodlný prenos rybárskych propriet. Nepremokavý a ľahko zložiteľný obal je samozrejmosťou. Takto riešené sú aj niektoré tašky na prívlač, ľahko ich môžete nosiť cez rameno aj počas chytania a sú stále v pohotovosti. Podľa tvaru a usporiadania je možné zakúpiť i škatuľky priamo na krokety a olova s rozdelením podľa veľkosti, na woblery a ďalšie nástrahy, škatule na navijaky, plaváky, výber je obrovský a každá drobnosť by mala mať svoje miesto.

Boxy a kufríky

Plastové boxy a kufríky väčších rozmerov dokážu pojať značnú časť našej rybárskej výbavy a tak ju máme pohotovo vždy k dispozícii. Veľké boxy môžu byť opatrené aj kolieskami a sedačkou na hornej strane, prípadne sú uspôsobené z uchytenia nastražených alebo odložených prútov, ich využitie je proste univerzálne. Tieto objemnejšie rybárske batožiny do svojich útrob schovajú aj zásoby jedla a pitia.

Kombinované tašky a kufríky majú niekedy v spodnej časti priestor pre uloženie brodiacich nohavíc a topánok, čalúnené vrecká na uloženie navijakov, cievok a ďalších nevyhnutností. Sú pevné, po vyprázdnení veľmi ľahké a skladné, pritom dostatočne priestranné, vzdušné a rýchlo schnú. Rovnako časom asi prídete na to, že jedna rybárska taška alebo box je málo, najmä ak sa venujete viacrým technikám rybolovu a striedate spôsob lovu. 

U veľkých batožín dbajte aj na dostatočne pevný, vhodne čalúnený a primerane široký závesný popruh, úchyty alebo zdvojené popruhy na batohu. Keď je transport batožiny pohodlný a jednoduchý, hneď je pri vode lepšie!